Nüfus: 2.508
TERMAL - YALOVA
İLÇELER

..Yalova'nın tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan ilçesidir. Yalova'ya 12 Km. uzaklıktadır. İlçede bulunan Sudüşen şelalesi merkeze 7 Km. uzaklıkta olup en güzel doğal kaynaklarındandır.Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara denizi'nin güneydoğusunda, İzmit körfezinin başlangıcında yer alan ve armutlu yarımadasının kuzey kıyısı ile Samanlı dağlarının kuzey eteklerinde kurulu olan Yalova'nın güneybatısında yer almaktadır. İlçenin kuzeyi koru ve Samanlı köyleri, doğusu Kadıköy belediyesi sınırları, batisi Çınarcık ilçesi ile çevrilidir. 
Kaplıcaları ve konaklama alanları olan bir tatil bölgesidir. Ayrıca uluslararası üne sahip bölgesidir.
Termal adini Samanlı dağlarının kuzey yamacında vadi içinde kurulmuş olan termal kaplıcalarından almıştır. Eski adi dağ hamamlarıdır. 1930- 1940'lara kadar tüm kaynaklarda ‘dağ hamamı', ‘kaplıca', ‘sıcak su membaları' adlarıyla bilinmektedir. 1877- 1878 Osmanlı- Rus savaşından sonra Kafkaslardan Anadolu'ya Müslüman halkın göçü başlamıştır. Gökçedere ve üvezpınar halkı ilk önce batum dan İstanbul- Sarıyer ve Davutpaşa kışlasına, sonrasında ise bugünkü yerlerine yerleştirilmişlerdir.

Termal ilçesinin en önemli akarsuyu kaplıcaların içinden geçen ferhad deresidir. Adına efsanelerin anlatıldığı ferhad deresi, termal deki küçük akarsuları katilimi ile Yalova'nın en büyük akarsuyu olan Selimandıra deresine akar.
İlçe, Yalova ikliminden farklı olarak makro klima tipi göstermektedir. Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş söz konusudur. İlçede ortalama sıcaklık 10 derecedir. Ortalama yağış miktarı 800 mm, ortalama rüzgar hızı 2 m/sn., en hızlı rüzgar yönü kuzey batidir. Samanlı dağlarının kuzey ve güneyinde 200- 250 m. Vadi kesintili şeritler ve parçalar halinde bulunurlar. Bu orman örtüsünün birleşimine giren unsurların büyük bir kısmı Karadeniz kıyı silsilesinin florasına dahildir. Bir kısmı ise Akdeniz florasının türü olarak görülmektedir. Yer-yer karakteristik türlerine rastlanır.
Termal su şehri, roma ve Bizans döneminden kalma kaplıcaları, kanalları ile, yapılan kazılarla ortaya çıkartılan arkeolojik kalıntıları, ilginç ağaçları ve doğal güzelliği nedeniyle olarak ilan edilmiştir. Termal de 1 kaynak ve çevresi 2 valide hamamı 3 çınar otel 4 köprü 5 kurşunlu hamam 6 büyük lokanta binası 7 büyük otel 8 exedra 9 yaver köşkü 10 Atatürk köşkü 11 çınar otelinin önündeki çınar ağacı 12 üç azize'nin mezarları 13 sinema binası. Termal'in kültür ve tabiat varlıklarıdır

 

Mustafa Başbayraktar©2013