Nüfus: 12.716
ÇINARCIK - YALOVA
İLÇELER

..Yalova'nın en çok tanınan, uzaklığı 16 Km. olan tatil kasabasıdır. Plajları, kampları piknik alanlarıyla birlikte, eğlence, dinlenme ve konaklama alanlarıyla halka sürekli açık olan tam bir eğlence merkezidir.
İlçeye bağlı olan 34 Km. uzaklıktaki Esenköy Beldesi doğal güzellikleri, plajları temiz ve iyotlu havasıyla gezilmeye değer güzel bir tatil beldesidir. Ayrıca Çınarcık İlçesine bağlı olan Teşvikiye Beldesini saran Teşvikiye Dağlarında bulunan Delmece Yaylası dağcılık yürüyüşleri için güzel bir bölgedir.
Çınarcık ilçesi m.ö. 1220 yıllarında Frikyalılar'ın.m.ö. 700 yıllarında kimiryallar'ın akınından sonra,bithinler egemen olmuşlardır.m.ö. 3 yüzyılda,vitrinyalılar bağımsız bir krallık kurmuşlardır. M.ö. 74 yılında roma devletine bağlanmıştır.gazi Abdurrahman'ın Bizans kuvvetlerinin bozguna uğratması üzerine,1325 yılında Türklerin eline geçmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında, 3 defa işgal edilmiş ve en son 19. 07.1921 tarihinde düşman işgalinden tamamen kurtarılmıştır.Çınarcık'ın Rumlar dönemindeki adi, kio'dur. Temiz havası olan şehir anlamına gelen bu sözcükten sonra bugün kullanılan Çınarcık adının nereden geldiği bilinmemektedir.
ölçümü 174 denizden yüksekliği işe 30 km. İlçenin güneyi ve batisi dağlarla kaplıdır. En önemli akarsuları Kocadere, Teşvikiye, koru, çapana ve ayderesidir. Korudan başlayıp Esenköy'e kadar uzanan bir kıyı şeridi üzerinde yer alan ilçede, paşa limanı burnu, Kocadere burnu, dikilitaş burnu, dermaz burnu, baba burnu, Osman uçuğu koyu, engere koyu, mersin burnu, kalem burnu ve çalıvere burnu sayılabilecek doğal güzelliklerdendir.
Kış aylarında, yaz aylarındaki etkinliklerini koruyamayan ilçede 1994 yılından beri düzenlenen altın çınar festivali geleneksel kültürel etkinlikler içinde sayılabilir.

DELMECE YAYLASI :
Çınarcık ilçesinin Teşvikiye köyünden gidilmektedir.Delmece yaylası üstün doğal güzelliklere sahiptir 

 

Mustafa Başbayraktar©2013