Nüfus: 14.467
ÇİFTLİKKÖY - YALOVA
İLÇELER

..Yalova'nın sahil, plaj ve kamplarına sahip olduğu ilçesidir. Yalova'ya 4 Km uzaklıkta olup, ulaşım kolaylığı olan bir ilçesidir. Yalova-Karamürsel karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yol boyunca eğlence ve konaklama alanları bulunmaktadır. Bunun yanında yazlık konutları da çok fazladır. Çiftlikköy'ün belediye siniri alanı 5946 dönümdür. Yalova İzmit karayolu üzerinde bulunan ilçe, Yalova'nın doğusunda, Marmara denizinin güneyinde, Karamürsel ilçesinin batısında yer almaktadır.
Çiftlikköy geçmişi oldukça eskiye dayanır. Yörenin ilk adi pylai dır. Yörede, elenistik çağ dan Bizans çağı'na kadar çok sayıda ve değişik zamanlara ait yazıt ele geçirilmiştir. 93 harbinden sonra Bulgaristan'ın Şumnu kasabasından gelenler tarafından iskan edilen bölgeye, Kafkasya'dan gelenler yerleşmiştir. Çiftlikköy adi, 1932 yılında Atatürk tarafından verilmiştir. Eski adi kadı çiftliği böylece kaldırılmıştır.
Çiftiköy sahilinde, başkent- 1 sitesi içinde yer alan karakilise tarihi eserdir. Ayrıca Taşköprü belediyesine adini veren Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülen bir taş köprü vardır. Halk eğitim merkezi müdürlüğü'nce yaygın eğitim faaliyetleri yürütülmektedir.

 

Mustafa Başbayraktar©2013