Nüfus: 12.008
SUSUZ - KARS
İLÇELER

..İlçedeki su kaynaklarının kıtlığı sebebiyle Susuz adı verilen ilçe 3 Kasım 1920'de Binbaşı Halit Bey tarafından düşman işgalinden kurtarılmıştır.Susuz, Kuzeydoğu Anadolu'nun en yüksek yaylalarının eteğinde, Kars- Ardahan yolu üzerinde bir vadi tabanına kurulmuştur. 645 km²'lik yüzölçümüne sahip Susuz'un deniz seviyesinden yüksekliği 1650 metredir. İlçenin doğusu Arpaçay, batısı Ardahan'ın Göle ilçesi, kuzeyi Ardahan merkez ve Çıldır ilçeleri, güneyi ise Kars merkez ilçe ile çevrilidir. İlçenin 28 köyü ve ilçe merkezinde 3 mahallesi vardır. Bunlar; Cumhuriyet,Kazım Karabekir ve İnkılap mahalleleridir.Kars-Ardahan karayolu üzerindeki ilçenin il merkezine uzaklığı 27 km'dir. Karayolları ağı üzerindeki köyler dışında köy yolları stabilizedir.
Halkın %80'inin tarım ve hayvancılık, %10'unun ticaret, %10'unun ise hizmet sektöründe çalıştığı ilçede, halkın geçim kaynağı esas itibariyle tarım ve hayvancılıktır. 28.267 büyükbaş hayvana sahip olan ilçede son yıllarda arıcılık ta önemli gelişmeler kaydedilmiştir.
Ulaşım Durumu : Kars-Ardahan karayolu üzerindeki ilçenin il merkezine uzaklığı 27 km'dir. Karayolları ağı üzerindeki köyler dışında köy yolları stabilizedir.

Mustafa Başbayraktar©2013